Blog

27 Okt

This is how sport looks like #12

In This is how sport looks like by Peter Sukenik / 27. október 2020 / 0 Comments

TAK VYZERÁ ŠPORT #12
K tejto fotografii nemám žiadny príbeh a hoci je už staršia, stále sa mi páči. A tak teda aspoň poďakujem plavcovi, ktorého meno neviem, že mi ju pomohol vyrobiť :-)

Fotografia je z Majstrovstiev SR v plávaní 2016.

Ďalšie foto z akcie

26 Okt

This is how sport looks like #11

In This is how sport looks like by Peter Sukenik / 26. október 2020 / 0 Comments

TAK VYZERÁ ŠPORT #11
Štartové bloky, zástavky a siluety rozhodcu a plavca.
Pozadie napovedá, že to nebolo len také hocijaké podujatie.
Z týchto indícií a trochu predsa len asi aj podľa postavy by nemal mať znalec slovenského plávania problém uhádnuť, že tým plavcom bol Richard Nagy.

Fotografia je z finále 400m polohové preteky počas MS v Budapešti 2017.

Ďalšie fotografie

25 Okt

This is how sport looks like #10

In This is how sport looks like by Peter Sukenik / 25. október 2020 / 0 Comments

TAK VYZERÁ ŠPORT #10
Poďme nazad k synchru. Píše sa 1. september 2019, je päť hodín poobede a v areáli x-bionic sphere v Šamoríne práve začalo záverečné Gala Prvých Majstrovstiev sveta v synchronizovanom plávaní mladších juniorov. Všetci sú v dobrej nálade, usádzajú sa okolo bazéna a nasledujúcu hodinku sledujú záverečné “voľné vystúpenia” jednotlivých výprav zo zúčastnených štátov. Po poslednom vystúpení je tu čas na poslednú spoločnú fotografiu…

Všetky súťažiace dievčatá a zopár chalanov sa usadia do hľadiska na bočnej strane bazéna a ja vzdialený cez 50m ukazujem rukami nohami naprieč plaveckým bazénom rôzne “figúry”, ktoré podľa mňa všetci opakujú a ja fotím. Zaujímavý pocit :-)

No a zrazu a vlastne ani neviem odkiaľ, prišiel pokyn urobiť aj mexickú vlnu.
A takto to dopadlo…

Viac foto z akcie

24 Okt

This is how sport looks like #9

In This is how sport looks like by Peter Sukenik / 24. október 2020 / 0 Comments

Na dnes tu mám krátky príbeh…

Je krásny slnečný deň, preteky bežia a vtom komentátor zahlási, že pretekár XY sa práve blíži ku čerešni. Zraky divákov sa otočia a všetci vedia, kam sa majú pozerať.

Sme v Národnom biatlonovom centre v Osrblí. Za nadjazdom ponad cestu nasleduje šlapák do kopca, ktorý pri čerešni končí. Zapotil sa na ňom už nejeden pretekár, zapotila sa na ňom už nejedna pretekárka. A zapotil som sa na ňom aj ja, keď som sa v snehu boril cestou nahor :-)

V spomienkových foto tu dnes máme Luciu Michaličkovú počas podujatia IBU Cup 2020.

Ďalšie foto z pretekov

23 Okt

This is how sport looks like #8

In This is how sport looks like by Peter Sukenik / 23. október 2020 / 0 Comments

TAK VYZERÁ ŠPORT #8
A keď sme už pri triatlone, tak v rámci Žilinského triatlonu 2019 štartovali aj deti a triatlonové nádeje. Bolo veľmi milé sledovať, ako sa všetci piati najmenší triatlonisti v kategórii “Nádeje C” (vtedy ročník 2012 a mladší) popasovali vo svojej kategórii so vzdialenosťami 25m plávania, 500m cyklistiky a 120m behu.

Na fotografiách je s číslom 484 vtedy asi najmenší účastník týchto pretekov, Matej Bursík. A zvládol to perfektne :-)

Viac fotografií z akcie

22 Okt

This is how sport looks like #7

In This is how sport looks like by Peter Sukenik / 22. október 2020 / 0 Comments

TAK VYZERÁ ŠPORT #7
Nie všetky športy sú len o vode, aj keď v tomto prípade predsa len ešte z tretiny áno. Kombinácia plávania, cyklistiky a behu absolvovaná tesne po sebe, to je triatlon. Najkratší šprint triatlon, krátky (olympijský), stredný (Halfironman), dlhý (Ironman), Xterra (terénny) alebo aj zimný, kde sa namiesto plávania behá na lyžiach – sú jeho rôzne obmeny.

A hoci je triatlon spojením viacerých športov, tak predsa len “všeobecne platí, že najlepšie je, keď športovec predtým plával. Predsa len sa človek čo odmalička pláve, ľahšie naučí bajkovať a behať, ako bežec alebo cyklista plávať.”, tvrdí Tomáš Jurkovič, triatlonista srdcom i dušou a mimochodom aj úradujúci majster sveta v zimnom triatlone.

Na snímke je zachytená Romana Gajdošová tesne pred odbočkou do cieľa počas Žilinského triatlonu 2016.

Ďalšie foto z akcie

21 Okt

This is how sport looks like #6

In This is how sport looks like by Peter Sukenik / 21. október 2020 / 0 Comments

Ako sme sa dozvedeli naposledy – píšťalka pri štarte v plaveckých disciplínach zohráva dôležitú úlohu. Bez nej sa nevydá pokyn “Na miesta”, bez nej sa nevydá štartový povel, bez nej sa rozplavba neodštartuje…

Všimli ste si ale už niekedy, ako sa píšťalka z úst rozhodcu dostane späť na svoje miesto zavesená na jeho krku?

V sérii fotografií nám to dnes predvedie vždy usmiaty rozhodca Miroslav Ťoťo Soško…
Fotografie boli získané na základe dlhodobého úsilia počas akcií Pohár mesta Trenčín 2015, Jarná cena Žiliny 2018 a z Veľká cena Dolného Kubína 2018 :-)

Týmto otváram aj rubriku fotografií vyčarujúcich úsmev :-)

20 Okt

This is how sport looks like #5

In This is how sport looks like by Peter Sukenik / 20. október 2020 / 0 Comments

TAK VYZERÁ ŠPORT #5
V pravidlách plávania v časti SW 4.1 sa píše: “Štart v disciplínach voľný spôsob, prsia, motýlik a polohové preteky musí byť uskutočnený skokom zo štartového bloku. Na znamenie hlavného rozhodcu – dlhé písknutie (SW 2.1.8) vystúpia pretekári na štartový blok. Na povel štartéra “Na miesta” zaujmú pretekári ihneď štartový postoj, pri ktorom sa aspoň jedno chodidlo nachádza v prednej časti bloku. Poloha rúk nie je podstatná. Keď sú všetci pretekári bez pohybu, dá štartér štartovací povel.

Odfotiť štart až tak ťažké nie je. Špecificky zaujímavý je ale prvý štart, keď je hladina ešte kľudná a to, čo je nad ňou, sa odráža aj v nej. Stačí len nezabudnúť :-)

Na fotografii je štart Romany Pavlíkovej počas zimných Majstrovstiev SR v Šamoríne 2016.

Zopár ďalších fotografií

19 Okt

This is how sport looks like #4

In This is how sport looks like by Peter Sukenik / 19. október 2020 / 0 Comments

TAK VYZERÁ ŠPORT #4
Wikipédia píše, že “prvá zmienka o loptovej hre vo vode je z roku 1840. Hráči pri nej sedeli obkročmo na sudoch a loptu sa do bránky snažili dostať za pomoci pádla.” Nuž dnešné vodné pólo vyzerá už predsa len inak :-) Za zmienku stojí možno ešte aj informácia, že vodné pólo je najdlhšie hraným kolektívnym športom na olympijských hrách. Prvýkrát sa objavilo na olympiáde v Paríži v roku 1900.

Na fotografii je Šimon Cetera počas podujatia Nereus Cup 2016.

Zopár ďalších fotografií

18 Okt

This is how sport looks like #3

In This is how sport looks like by Peter Sukenik / 18. október 2020 / 0 Comments

TAK VYZERÁ ŠPORT #3
Dodnes si pamätám, ako mi behali zimomriavky po chrbte, keď som bol v roku 2014 po prvýkrát na pretekoch synchronizovaného plávania. Kopec dievčat s mejkapom, niekedy až akrobatické kúsky, ktoré akvabely predvádzali, výkony zladené s hudbou a pri skupinovom vystúpení navyše skoordinovan0 aj medzi dievčatami navzájom. Bolo to niečo ako umelecké predstavenie v kombinácii so športovým výkonom.Odvtedy som takýchto pretekov videl ešte viacero. Za úsmevom, ktorý vidí divák, keď sa akvabela z vody vynorí, je ale kopec driny nielen vo vode, ale aj na suchu. Myslím si, že náročnosť tohto športu je veľmi vysoká a zaslúžila by si väčšiu pozornosť a uznanie.

Na fotografii je slovenská reprezentatka a olympionička Naďa Daabousová počas svojho vystúpenia na pretekoch Svetovej série v synchronizovanom plávaní 2018 v Šamoríne.

Viac foto z akcie